Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára
Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára
Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára
A kutyák híresen hajlamosak olyan dolgokat is megenni, amiket nem kellene. Előfordulhat, hogy ez gyomorrontáshoz, hányáshoz, esetleg hasmenéshez vezet. Ha kutyája egyébként egészséges, a gyomorrontás miatt nem kell aggódnia. Ha azonban súlyos vagy gyakori gyomor- és bélrendszeri problémákkal küzd, ideje állatorvoshoz fordulni. A hányás gyors kiszáradáshoz vezethet, míg a híg hasmenés kicsit hosszabb távon szintén. Jobb félni, mint megijedni - úgyhogy, ha aggasztja az emésztési probléma, mindig kérje ki az állatorvos tanácsát.
A kutya gyomorrontásának jelei
Honnan lehet tudni, hogy a kutya elrontotta a gyomrát? Sok tünet hasonló ahhoz, mint amit saját gyomorrontásunkkor tapasztalunk. A PDSA szerint az emésztési zavar (gastroenteritis) jelei többek között a következők:
- Hasmenés, beleértve a különféle színű, például zöld vagy sárga székletet.
- Hányás vagy öklendezés
- Étvágytalanság
- Fáradtság vagy letargia
- Láz
- Hasi fájdalom
A PDSA hozzáteszi, hogy kutyája úgy is jelezheti a hasfájást, hogy vakkant vagy morog, amikor felveszi vagy hozzáér a hasához. Emellett "imádkozó pózt" vehetnek fel, azaz mellső lábukat kinyújtják, hátsó lábukon állnak, farkuk a levegőben. Ez pontosan úgy fest, mint amikor játékhoz kuporodnak le.
A gyomorproblémák okai lehetnek belsők (a gyomron belül) vagy külsők (a gyomron kívül). A gyomorrontás belső okai közé tartoznak az étrendi zavarok (ez a szép megfogalmazása annak, ha a kutya megevett valamit, amit nem kellett volna), az eleségallergia, túlevés, paraziták, bélelzáródás, fekély vagy daganat. A külső okok közé tartoznak a fájdalom, hőguta, stressz, máj- vagy veseproblémák, hasnyálmirigy-gyulladás, hormonális problémák, agyi problémák, belsőfül-problémák vagy a rák.
Hogyan lehet eldönteni, hogy a kutyának érzékeny a gyomra, vagy csak múló gyomorrontása van?
Egyes kutyák a vasszöget is megeszik - szinte bármit megehetnek és nem lesznek rosszul. Más kutyák akkor is hánynak, ha a szokásos ételüktől a legcsekélyebb mértékben eltérő dolgot esznek.
A tünetek gyakoriságából tudja eldönteni, hogy kutyájának érzékeny-e a gyomra. Ha kutyusánál gyakran (havonta egyszer vagy sűrűbben) tapasztalja a gyomorrontás bármelyik jelét, akkor érzékeny lehet a gyomra.
A gyomorérzékenység okát nem mindig könnyű felderíteni, a lehetséges okok az eleségérzékenységtől és eleségallergiától az emésztőrendszer baktériumpopulációja, az úgynevezett mikrobiom változásáig terjedhetnek.
A fentieken kívül az eleségallergia tünetei között szerepelhetnek a bőrproblémák, mint például viszkető, vörös bőr vagy szőrhullás, valamint a fokozott bélhangok.
Mit adjunk a gyomorrontásos kutyának?
A kutya gyomorrontásának kezelése a gyomorrontás súlyosságától és annak okától függ. Ha a gyomorrontást például hasnyálmirigy-gyulladás okozza, máshogyan kell kezelni, mint ha eleségallergia okozná. Ha azonban kutyának csak enyhe gyomorrontása van, előfordulhat, hogy nincs is szükség kezelésre. A Blue Cross azt javasolja, hogy a biztonság kedvéért inkább forduljon állatorvoshoz, különösen, ha fiatal kutyája van vagy a tünetek gyorsan romlani látszanak.
Az állatorvosnak számos eszköze van a gyomorrontásban szenvedő kiskedvencek ellátására. Attól függően, hogy miben szenved kutyája, a kezelés lehet hányás vagy hasmenés elleni gyógyszer, savlekötő, intravénás vagy szubkután folyadék, vagy féregtelenítő gyógyszer. Egyes kutyáknak kórházi kezelésre és/vagy műtétre lehet szüksége.
A megfelelő eledel segíthet
A gyomorrontás kezelésének fontos része, hogy a megfelelő eledelt adja kutyájának. A gyomorrontás rendezésének leginkább megbízható módja, ha állatorvosától kér könnyen emészthető kutyatápot néhány napra. Ezek a tápok az összes szükséges tápanyagot biztosítják a kutyának, és az állatorvos az eset súlyosságától függően testre szabottan ajánl terméket. A rosszullét elmúlása után, néhány nap múlva visszatérhet a megszokott eledelhez.
Szerencsére számos lehetőség közül választhat, ha szeretné, hogy kutyája gyorsan jobban érezze magát. Az állatorvos támogatásával segíthet kutyájának hamar túljutni a gyomorrontáson, hogy szempillantás múlva ismét vidáman csóválja a farkát!
A szerző önéletrajza
Dr. Sarah Wooten
Dr. Sarah Wooten 2002-ben végzett az UC Davis Állatorvostudományi Karán. Dr. Wooten az Amerikai Állatorvosi Újságírók Társaságának tagja, a coloradói Greeley-ben található kisállatpraxisban végzett gyógyító munkája mellett nyilvános előadásokat tart vezetés és ügyfélkommunikáció témakörben és számos írás jelenik meg tollából. Szeret családjával kempingezni, síelni, könnyűbúvárkodni és triatlonokon vesz részt.