Védelmezik-e a macskák a gazdájukat?
Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára
Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára
Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára
A kutyák közismertek arról, hogy rendkívül ragaszkodnak a gazdijukhoz, de vajon létezik-e védelmező macska? Ismerje meg, hogy vajon macskája úgy érzi-e, hogy védelmeznie kell Önt, és miként adhatja ezt az Ön tudtára.
Védelmezőek-e a macskák?
A macskákat gyakran tartják zárkózottnak és távolságtartónak, még azokkal az emberekkel szemben is, akik a legjobban szeretik őket, az igazság azonban az, hogy a macskák ugyanúgy védelmezhetik gazdáikat, mint a kutyák. Egyszerűsítve a dolgot: a macskák szeretik a családjukat, a családjuk pedig viszontszereti őket. Ahogy azt a kutatók egy 2011-ben közzétett úttörő tanulmányban elsőként kimutatták, a macska-ember kapcsolat éppen olyan erős, mint az emberek közötti kapcsolat.
Talán észre sem veszi, hogy macskája mennyire figyeli Önt, hogy hol van és mit csinál, de a macskák borotvaéles hallásuk és szaglásuk segítségével valóban biztonságban tartják kétlábú családjukat. A BBC például olyan macskákat mutat be, amelyek felismerték a rákos megbetegedést és a szívbetegséget gazdáiknál, figyelmeztették őket a közelgő szívrohamra, megvédték fiatal barátjukat a zaklatóktól, sőt még a Királyi Haditengerészetben is szolgáltak az emberek mellett!
Gyakrabban esik meg, hogy a macskák megpróbálják megvédeni gazdájukat az általuk veszélyesnek tartott emberektől. Noha a macskák szenvedélyes ragadozók, némelyikük számára az ember nagynak és ijesztőnek tűnik. A macskák ösztönösen védelmezik Önt és a területüket.
Miközben cuki dolog elképzelni, ahogy a macskák rohanva mentik meg a helyzetet, ők minden bizonnyal nem ugyanígy gondolkodnak a tetteikről. Dr. John Bradshaw, az ismert állat-viselkedéskutató a National Geographic hasábjain óva int attól, hogy az emberek "azt képzeljék, hogy [a macskáknak] a miénkhez hasonló gondolatai és szándékai vannak." Ha macskája megpróbálja megvédeni Önt valamitől (vagy valakitől), valószínűleg csak az ösztöneit követi.
A túlságosan védelmező macskák jellemzői
Néhány esetben a macskák agresszióig fokozódó védelmező magatartást tanúsíthatnak. Figyelje meg macskája nonverbális kommunikációját, hogy megtudja mi váltja ki a védelmező viselkedést.
Ha meg szeretné tudni, hogy macskája testőr-üzemmódba lépett-e, figyelje meg a következő testi jelzéseket:
- Nagyra tágult szemek
- Hegyes, parabolaantennaként kiálló fülek
- A farok éles, gyors mozgása
- Görnyedt testtartás
- A fogak és/vagy karmok mutogatása
- Sziszegés, morgás vagy nyöszörgés
- Harapás vagy karmolás
Hogyan bánjunk a túlságosan védelmező cicával
A védelmező macska félős macska, a félelem pedig agresszióba fordulhat át. Mielőtt azonban elindulna, hogy egy "Vigyázat, macskatámadás" feliratú táblát vásároljon
a bejárati ajtóra, foglalkozzon azzal, miként tudja megnyugtatni agresszív macskáját, és megtanítani arra, hogy viselkedése nem elfogadható.
Ne feledje, hogy noha nem szabad jutalmazni a macska ellenséges viselkedését, az agresszív macska büntetése sem vezet eredményre. Az RSPCA szerint macskája nem fogja érteni, ha helytelen viselkedése miatt megszídja vagy megbünteti őt. Ahelyett, hogy leszoktatná a nem kívánt viselkedésről, még ronthat is a helyzeten azáltal, hogy még idegesebbé vagy félősebbé teszi a cicát. Mi a legjobb, amit ilyen helyzetben tehetünk? Egyszerűen sétáljon odébb, és bíztassa erre családja többi tagját is.
Védelmezőek-e a macskák? Kedvence ösztönösen reagál, ha valami furcsa szagot érez, furcsa dolgokat hall vagy más furcsaságot érzékel. Az is a DNS-ükben van, hogy ha fenyegetve érzik magukat, támadásba lendüljenek. Jó tudni azonban, hogy probléma esetén macskája Ön mellett áll.
Szerző
Christine O'Brien
Christine O'Brien író, édesanya és régóta cicagazdi, akinek a házát két orosz kék macskája uralja. Munkái a Care.com, a What to Expect, és a Fit Pregnancy oldalán jelennek meg, ahol a kisállatokról, a terhességről és a családi életről ír. Keresse és kövesse az Instagramon és a Twitteren: @brovelliobrien
Felülvizsgálta: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA