A macskák testbeszédének és viselkedésének megértése: Átfogó útmutató

Publikoval
minút : Doba čítania

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Sarah WhiteheadSarah-ról

Sarah Whitehead az Egyesült Királyságban élő, elismert klinikai állatviselkedés-szakértő, akinek nagy szenvedélye az állati viselkedés titkainak megfejtése. A kutyák és macskák viselkedése terén egyaránt jártas Sarah elkötelezett híve annak, hogy segítsen a gazdiknak megfejteni az állati viselkedés bonyolult nyelvét. A szakértő hisz abban, hogy a tréning és a játék nemcsak a kommunikáció javításának, hanem az emberek és kedvenceik közti tartós, tartalmas kapcsolatok kiépítésének hatékony eszközei. Sarah megközelítése ötvözi a tudományt a beleérző képességgel, és új nézőpontot kínál arra vonatkozóan, hogyan tehetjük gazdagabbá kedvenceink életét, és hogyan mélyíthetjük el a velük való kapcsolatunkat.

 

 

Autorist

A macskák - zárkózottak, titokzatosak, kiszámíthatatlanok, kétszínűek.

Ez csak néhány a sok jelző közül, amelyeket az emberek gyakran használnak, amikor macskákat írnak le nekem. És bár megértem az okokat, az én meglátásom szerint ez egész egyszerűen nem igaz.

Régen az emberek talán úgy gondoltak a macskákra, mintha egyszerűen csak munkát végeznének - úgy használták az otthonunkat, mint egy szállodát, miközben a szabadban töltött idejüket kártevővadászként hasznosan töltötték, vagy pedig a napot egy napsütötte helyen lustálkodták át. 

Manapság azonban sokkal inkább hajlamosak vagyunk arra, hogy ezeket a csodálatos állatokat a család szerves tagjaiként tartsuk számon. Kommunikatív, játékos és szeretetteljes lények, akiknek viselkedését és testbeszédét érdemes tanulmányozni és megérteni, hogy a lehető legjobb gazdik lehessünk. 

És ez visszafelé is igaz. Mert az élet egy olyan macskával, aki fel nem ismert stresszt vagy szorongást él át, számunkra is aggodalmakkal és nehézségekkel teli életet jelenthet. Mindez ugyanis testi problémákhoz is vezethet, mint például a macskák alsó húgyúti betegsége (FLUTD), ezért valóban nagyon fontos, hogy megpróbáljuk jobban megérteni macskáink testbeszédét és viselkedését.

A macskák átélik a stresszt, és az tartós hatással lehet rájuk

A kutyákkal ellentétben a macskák hajlamosak az érzelmi stresszt tartósan megélni, és ez nagy hatással lehet a viselkedésükre, valamint egészségükre és jólétükre. 

Egy boldogtalan macska nem tudja szavakkal elmondani, hogy fél a szomszéd vörös kandúrjától, vagy hogy felzaklatja egy új ember jelenléte a házban, és mivel a cicák testbeszéde nagyon finom jelzésekkel működik, érzelmi állapotuk hetekig, hónapokig vagy akár évekig is észrevétlen maradhat. 

A házimacska a magányos vadász tökéletes mintapéldája a természetben. Leonardo da Vincit mondta: "A legkisebb macska is mestermű".

A nagymacskákkal, például az oroszlánokkal ellentétben, amelyek társas lények és csoportokban élnek, valamint csapatban vadásznak, a mi "kanapé ragadozóinkat" úgy tervezték, hogy egyedül vadásszanak. Szürkületi állatok - ami azt jelenti, hogy hajnalban és alkonyatkor a legaktívabbak - ezért olyan hihetetlenül nagyok a szemeik, amelyek úgy fejlődtek ki, hogy a lehető legtöbb fényt tudják befogni alacsony fényerő mellett, és hihetetlenül éles a hallásuk is, hogy a zsákmány legapróbb hangját vagy zizegését is képesek legyenek felismerni. 

Jellemző, hogy macskáink olyan kis méretű zsákmányra vadásznak, amely csupán egy étkezésre elegendő - általában egérnyi méretű. Szeretnek egyedül étkezni, és naponta akár 12 alkalommal is vadászhatnak, hogy kielégítsék táplálkozási szükségleteiket. 

A macskák nem szeretnek osztozkodni

Ez a viselkedés alapvetően meghatározza a házimacskákat. Mivel nincs szükségük arra, hogy fajtársaikkal együttműködjenek a nagytestű zsákmány elejtése érdekében, nem szorulnak rá, hogy jól látható szociális jelzéseket használjanak. A macskák alapvetően nem osztoznak. Míg egyesek elviselik, sőt kedvelik a testvéreik társaságát, a túlnyomó többség akkor a legboldogabb, ha a saját területén egyedül uralkodhat, és a saját feltételei szerint érintkezhet másokkal. 

Lényegében ezek a veleszületett szükségletek teszik a macskákat olyan lenyűgözővé számunkra. Önállóságuk figyelemre méltó egy kicsi, viszonylag törékeny állathoz képest, amely természeténél fogva sebezhető, mégis kalandvágyó, kíváncsi, képes önmagát táplálni, ápolni, és elképesztő mozgékonyságával és találékonyságával felfedezni és kiaknázni a környezetét. 

Ennyi autonómia, és ők mégis úgy döntenek, hogy velünk élnek!

Természetesen az emberek hasznosak a macskák számára - menedéket, meleget, biztonságot, élelmet és kényelmet nyújtunk nekik. De nem csak az erőforrásaink miatt akarnak velünk lenni - a macskák erős köteléket alakítanak ki velünk. 

Ez a kötődés felülírja a faji különbségeket - különösen, ha megtanuljuk megérteni és értékelni, amit macskáink a maguk egyedi és finom módján mondanak nekünk.

A macskák szeretik a jó modort

A macskák érzékeny lények. És mindennél jobban szeretik a jó modort!

A macskák testtartása és hanglejtése nem bír nyilvánvaló jelentéssel számunkra. Nem ugatnak ránk, ha figyelmet akarnak, vagy ha idegesek egy helyzet miatt, és nem ugranak fel ránk és nem csóválják a farkukat, bármennyire is örülnek, hogy látnak minket. 

Valójában, ahogy gyakran magyarázom az aggódó gazdiknak, az, hogy a macska bejön a házba, egyet nyávog, hogy megtudja, hol vagyunk, majd elindul az emeletre, hogy aztán az ágyban a mi oldalunkon szedje le a piszokdarabokat a mancsáról, valójában egy bók!

Tanuljunk meg úgy beszélni, mint egy macska

Ahhoz, hogy megtanuljunk "macskául beszélni‘, a megfigyelés mestereivé kell válnunk. A különbséget a fájdalomtól vagy félelemtől mozdulatlanul görnyedő macska és a teljesen nyugodt, a farkát maga köré tekerő és a mancsait maga alá gyűrő macska között még a tapasztalt macskás emberek számára is nehéz lehet leolvasni, de mindez megtanulható, és - szerintem - szórakoztató is!

A macskák mikrokifejezéseinek elsajátítása nemcsak azt jelenti, hogy képes lesz észrevenni, ha valami nincs rendben a cicával - és időben beavatkozni -, hanem a kétirányú kommunikációt is növelni fogja, és elmélyíti a kapcsolatot és a kötődést. 

A macskák testbeszédének gyakori jelei és jelentésük:

A macska jelzése

Jelentése

Lassú pislogás

Bizalom és szeretet

Dorombolás

Elégedettség vagy önmegnyugtatás

Lapított fülek

Félelem, agresszió vagy túlzott sok inger

Farkcsóválás

Ingerlékenység vagy fokozott éberség

Hasát mutatja (de nem érintésre hívogat)

Védekező testtartás, nem mindig behódolás

Íme, a legjobb tippjeim a macskakommunikáció és a macskák viselkedésének még mélyebb megértéséhez:

1. Adja meg nekik, amire szükségük van (és ne vegye magára, ha nem akarnak az ölébe ülni!)

Minden macskának erős egyéni preferenciái vannak. Oké, mondjuk ki - válogatósak! Minél közelebb jutunk ahhoz, hogy tökéletes környezetet kínáljunk nekik, annál boldogabbak. 

A legtöbb macska esetében ez több különleges építészeti igényt is magában foglal: ők egy 3D-s világban élnek, ezért gondolkodjon fenti perspektívákban, vajon hol szeretné a cicája eltölteni az idejét. A magas helyek, ahol csak egy macska fér el kényelmesen - mint például egy könyvespolc vagy egy erre a célra épített macskatorony minden cica kívánságlistáján ott vannak!

A macskák szeretik az udvarias viselkedést. Ez azt jelenti, hogy inkább ők akarnak közeledni, mint hogy őket közelítsék meg. (Ez megmagyarázza, hogy a macskákat nem kedvelő emberek gyakran mágnesként vonzzák őket!) Sok cica inkább csak ül mellettünk, élvezik a társaságot anélkül, hogy teljes testi kontaktusra lenne szükségük. Nem minden macska szeret ölben lenni, és ahogyan az embereknek is eltérőek a közelséggel kapcsolatos preferenciái a macskáknak is változó. Ennek megbecsülése, elfogadása és tiszteletben tartása nagyban hozzájárulhat ahhoz a bizalomhoz, amelyre a legtöbb ember vágyik a macskájával kapcsolatban.

2. Ismerje meg a macskák testbeszédét és finom jelzéseit

Sokan a saját bőrükön tapasztalják meg, hogy a macska farkának apró rándulása az első jele annak, hogy a macska nem boldog. Sokkal jobb, ha észreveszünk egy ilyen finom jelzést, és reagálunk rá - az érintés befejezésével -, mintha megvárnánk, amíg a macska annyira bosszús lesz az értetlenségünk miatt, hogy kénytelen lesz a farkát csapkodni, karmokkal vagy fogakkal védekezni, vagy elszaladni. 

A macskák nem kétszínűek. Kifinomultak. Ez nagy különbség.

3. Értse meg a szagok nyújtotta biztonságot

A legtöbb ember elsősorban a látás és a hallás révén jut információhoz a körülötte lévő világról. A macskák elsősorban szaglás útján. 

Ez azt jelenti, hogy a macskák, hogy boldognak és biztonságban levőnek érezzék magukat, különböző illatrendszereket használnak, amelyek megnyugtatják őket, hogy minden biztonságos és ismerős. Ez az egyik oka annak, hogy a macskák hozzánk dörgölőznek - azt akarják, hogy olyan illatunk legyen, mint nekik, mint a családjuknak. Szó szerint szag alapján ismernek fel minket (és a család többi kisállatát), nem pedig vizuálisan, és ezt a "falkaszagot" néhány óránként fel kell frissíteniük, hogy a környezetük folyamatosan megnyugtató legyen. 

Ez az információ elengedhetetlen macskája jóléte szempontjából - gondoljon csak bele, milyen ijesztő lehet macskája számára, ha hirtelen egy idegent talál az otthonában - legyen ez az "idegen" egy új baba, az új szerelme, vagy egy másik macska, akivel mindig is együtt élt és akit szeretett, de aki állatorvosnál volt, és "más szagúan" jött haza.

4. Ne becsülje alá az érzelmi stressz hatását

A macskagazdik túl gyakran mondják nekem, hogy a macskájuk "rosszalkodik", mert karmolja a bútorokat, vizeletet spriccel a házba, az ágyra pisil, vagy akár agresszív. Néha még arra is utalnak, hogy a macskájuk szándékosan "bünteti‘ őket - például azért, mert nincsenek otthon. 

Sajnos ez egy hatalmas tévedés, amely további negatív hatással van a macska viselkedésére. 

Tapasztalt gyakorló állatorvosként tudom, hogy egy macska minden viselkedési problémáját vagy egy rejtett betegség, vagy egy rejtett érzelmi zavar okozza - esetleg mindkettő!

A viselkedési problémák soha nem a semmiből, ok nélkül jelennek meg

Emiatt nagyon fontos, hogy bármilyen viselkedésbeli változást tapasztal, vizsgáltassa meg cicáját az állatorvossal - ráadásul mindent fel kell mérni az okok keresése során: tavaly az összes esetem felénél állt valamilyen betegség a viselkedés módosulásának hátterében, és ezek csak azok voltak, amelyeket diagnosztizáltunk! Alapvetően, ha a macska bármilyen módon szokatlanul viselkedik, akkor érdemes állatorvosi és viselkedési szempontból is megvizsgálni a jeleket.

Ezt követően a következő lépés az, hogy a macska érzelmi jóllétének minden aspektusát fel kell mérni. A macskák egészsége és jólléte elválaszthatatlanul összekapcsolódik, és tartozunk nekik azzal, hogy mindkettővel foglalkozzunk. A jó hír az, hogy néha viszonylag egyszerű változtatásokkal is elérhető a "gyógyulás" még a bonyolult viselkedési problémáknál is. A macskák rendkívül érzékenyek a környezetükre, a napi rutinban bekövetkező változásokra és a mi viselkedésünkre - ami egyszerre áldás és átok!

Szakítson időt a macskával való játékra

Tudta, hogy a macskával való kapcsolatát egyszerűen, a játék és a környezetgazdagítás révén átalakíthatja? Fogadok, hogy egyetértően bólogat erre... de vajon tesz-e ezért lépéseket?

A macskák szeretnek játszani. Sokan közülük szuper okosak és imádnak tanulni, de vajon hányan teszünk erőfeszítéseket arra, hogy megtanítsuk őket arra, hogy íly módon kapcsolódjanak velünk?

A macskák tanulási stílusa ugyanúgy különböző, mint a kutyáké (és az embereké). Általánosságban elmondható, hogy szeretik a rövid, de gyakori játékot, megfelelő mennyiségű mozgással és zajjal, ami lefoglalja őket, de nem ijesztő. Sok macska jól reagál az apró, ízletes jutalomfalatokat motivációként és jutalomként használó tréningre, míg mások inkább a lógó és a gyorsan mozgó játékokat kedvelik. 

A macska által igazán kedvelt játékok felfedezése része a proaktív macskagazdi szerepvállalás örömének, és viselkedésspecialistaként tanúsíthatom, a szórakozás erős kötelék egy kapcsolatban - gyakran ez a hiányzó láncszem az ember és a macska közötti kommunikációban, és egy életre szóló kapcsolatot építhet. 

Ha megtanulja értelmezni macskája finom jelzéseit, olyan környezetet kínál neki, amely megfelel az igényeinek, és az érzelmi vagy viselkedési problémákat megértéssel, türelemmel és gondoskodással kezeli, javíthatja macskája jólétét és erősítheti kapcsolatukat. A macskák egyedi természetének megértése és tiszteletben tartása segít abban, hogy Ön a lehető legjobb macskagazdi legyen, és kedvence számára boldog és egészséges életet biztosíthasson.