Költözés macskával - tippek és javaslatok

SZERZŐ:
perces olvasás $minutes

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Sarah WhiteheadSarah-ról

Sarah Whitehead az Egyesült Királyságban élő, elismert klinikai állatviselkedés-szakértő, akinek nagy szenvedélye az állati viselkedés titkainak megfejtése. A kutyák és macskák viselkedése terén egyaránt jártas Sarah elkötelezett híve annak, hogy segítsen a gazdiknak megfejteni kedvencük viselkedésének bonyolult nyelvét. A szakértő hisz abban, hogy a tréning és a játék nemcsak a kommunikáció javításának, hanem az emberek és kedvenceik közti tartós, tartalmas kapcsolatok kiépítésének hatékony eszközei. Sarah megközelítése ötvözi a tudományt a beleérző képességgel, és új nézőpontot kínál arra vonatkozóan, hogyan tehetjük gazdagabbá kedvenceink életét, és hogyan mélyíthetjük el a velük való kapcsolatunkat.

 

 

Autorist

„Néhány évvel ezelőtt, amikor a macskámmal együtt egy másik házba költöztem, abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy egy hétig mindkét ingatlant birtokoltam. Elég, ha azt mondom, hogy ez nem könnyítette meg a költözést (ha valami, akkor ez csak meghosszabbítja a zavarodottságot) kivéve egy nagyon fontos dolgot. 

Okleveles klinikai állatviselkedés-szakértőként és lelkes kísérletezőként lehetőségem nyílt arra, hogy kipróbáljam a macskával való költözésről szóló elméletemet, amelyen már régóta gondolkodtam. És ez egy hatalmas lecke volt számomra. " 

Az otthonunk az ő váruk

Tudjuk, hogy a macska otthona az ő vára. Az, amit a négy fal biztosít, nem csak fizikai védelem és menedék, hanem érzelmi biztonságot is ad az ismerőssége, az állandósága és - ami nagyon fontos - a szagok által.

A macskák számára a szagok különösen fontosak, ahogy nekünk a színek. Így tájékozódnak a világban, és így ismernek fel másokat is benne. Valójában ez az oka annak, hogy macskáink minden nap hozzánk dörgölőznek - azzal, hogy a pofájukon, a hátuk mentén és az ujjaik között található feromonmirigyekből származó illatot kennek ránk, biztosítják, hogy olyan illatunk legyen, mint nekik - és könnyen felismerhetőek legyünk, még sötétben vagy távolról is, mint megbízható családtagok. 

Ezt a szokásukat gyakran és rendszeresen kell végezniük. A feromonok kémiai összetevői néhány óra alatt lebomlanak, és az illat megváltozása arra készteti macskánkat, hogy újra "bekenjen" minket - így az illatinformáció naprakész marad. 

Az illatbiztonság kulcsfontosságú

A macskák is hagynak szagot otthonunk körül. Ez természetes módon megtörténik, ott, ahol fekszenek és pihennek, ahol sétálnak vagy amihez hozzádörgölőznek. De fokozhatják ezt azzal is, hogy szándékosan több szagot juttatnak a bútorokra, szőnyegekre vagy akár a függőleges tárgyakra, például az ajtókeretekre - kaparással, dörgölőzéssel, vagy szélsőségesebb esetben a vizeletük spriccelésével vagy az ürülékükkel.

Az ilyen fokozódó viselkedésbeli változásokat elég nehéz figyelmen kívül hagyni, és általában azt jelzik, hogy a macska rosszul érzi magát, vagy nagyon szorong vagy boldogtalan.. 

Azonban előfordulhat, hogy a szagjelölés enyhébb fokozódása észelhető, ha a macskájának csak valamivel több érzelmi megnyugtatásra van szüksége. Talán egy új macska költözött az utca túloldalára, és cicája kicsit bizonytalannak érzi magát? Jó eséllyel ilyenkor macskája kaparni kezdi a szőnyeget közvetlenül a bejárati ajtó előtt - ezáltal még több saját illatanyaggal jelöli meg a küszöböt, hogy felülírja a másik macska illatát, amely elkerülhetetlenül a cipőn bekerül a felségterületére. Igen, esetenként mindössze ennyi történik.

Macskája otthonának belső nyugalma olyan fontos, hogy az illatfolytonosság legkisebb zavara is elég lehet ahhoz, hogy a cica erőfeszítéseket tegyen az illatharmónia helyreállítására. 

A macska a laptopjára ül? Íme az ok, hogy miért!

Gondolkodott már azon, hogy miért akar a macskája az újságra feküdni, miközben Ön olvasni próbálna? Vagy miért dörgölőznek az új, hazahozott tárgyakhoz vagy hemperegnek rajtuk? Feltűnő hadművelet mindenképp! Lehet, hogy ezáltal az "új dolognak" megnyugtatóan olyan illatuk lesz, mint az otthona többi részének? Hát persze. 

Ezt szem előtt tartva képzeljük el, milyen lehet a macskáinknak, amikor nem csak egy dolgot változtatunk meg a házunkban, hanem az egészet, egyszerre. 

Kétségtelen, hogy a költözés nekünk is stresszes - de tisztában vagyunk azzal, hogy mit csinálunk, és bár ez egy ideig nyugtalanító lehet, hamar megszokjuk az új környezetünket, és megbirkózunk a változásokkal. 

A költözés stresszes a macskák számára

Macskáink számára azonban a régi, megszokott otthonuk elvesztése felzaklató lehet. Minden új, más, és nem tudják, hol vannak fizikai értelemben. Maga a ház ismeretlen szagú lesz, vagy ami még rosszabb, más macskák vagy más állatok szagát fogja érezni - ami zavaró lehet egy olyan faj számára, amely nem társas lény, és nem viseli jól az idegenek megjelenését. A macska úgy gondolja, ha érzi egy másik állat szagát, akkor annak valahol ott kell lennie. 

A jó hír azonban az, hogy vannak olyan lépések, amelyekkel minimalizálhatja a kedvence által megélt stresszt, és a lehető legsimábbá és legkényelmesebbé teheti a beilleszkedési folyamatot.

Hogyan tehetjük kevésbé traumatikussá a költözést macskánk számára?

A macska felkészítése a költözésre

Oké, szóval a következő a helyzet. A macskája már jóval a költöztetők megjelenése előtt tudni fogja, hogy valami nagy dolog történik. Ez nem valami macskatelepátia - ez az emberi viselkedés egyszerű megfigyelése! A macska már napok, ha nem hetek óta figyeli, hogy a gazdája furcsán viselkedik, és végül, amikor a macskahordozó lekerül a a padlásról, beigazolódnak a legrosszabb félelmei - és egy faroklengetést követően kilő, majd máris csapódik a cicaajtó.

A katasztrófa elkerülése érdekében négy dolognak kell megtörténnie:

  1. A hordozó
    A macskának úgy kell tekintenie a hordozóra, mint egy kellemes helyre - ez azt jelenti, hogy jóval a költözés előtt a hordozót bútorként be kell építenie az otthonába, amit a macska felfedezhet, alhat és játszhat benne, ugyanúgy, mintha csak egy kartondoboz lenne.
  2. Ne veszítse el a cicát!
    A macskát néhány nappal azelőtt, hogy a költözés elkezdődne, biztonságosabb egy szobába zárni, ahol van élelem, alomtálca és fekhely, különösen, ha érzékeny természetű a cica. Így elkerülhető annak a kockázata, hogy néhány nappal a költözés előtt elszökjön.
  3. Első a biztonság
    A macskának a költözés napján biztonságos helyen kell lennie, távol a háztól és a folyamat elkerülhetetlen részét képező zűrzavartól és káosztól. Kérjen meg valakit, hogy vigyázzon kedvencére, mert csak így lehet biztos abban, hogy macskája jól van, amíg Ön el van foglalva.
  4. Állatorvosi támogatás
    Ha cicája nagyon érzékeny vagy ideges, kérje állatorvosától, hogy adjon neki átmeneti gyógyszeres kezelést, amely segíthet neki megbirkózni a változásokkal. Ma már rendelkezésre áll néhány nagyon hatékony lehetőség, amelyeknek előnye, hogy "memóriamodulátorokként" működnek, más szóval segíthetnek megelőzni a trauma hosszú távú hatásait, valamint enyhítik a rövid távú szorongást. 

Hogyan költöztessük be macskánkat egy új otthonba?

  1. Amint beköltözik az új házba, jelöljön ki egy szobát a macskának. Ennek a szobának biztonságos ablakokkal és ajtóval,, valamint zárral kell rendelkeznie, hogy senki ne tudjon belépni és véletlenül kiengedni a macskát. 
  2. Ebben a helyiségben kell elhelyezni a macska eledelét, vizét és az alomtálcát (a lehető legtávolabb az eledeltől és a víztől). A szobában búvóhelyeket kell biztosítani neki - erre ideálisak az oldalukra állított nagy kartondobozok, és puha, megszokott fekhelyet kell kialakítani a pihenéshez.
  3. Ideális esetben a macskának szüksége van egy magasan fekvő helyre is, ahonnan szemlélődhet. Ez igazából segít nekik abban, hogy nagyobb biztonságban érezzék magukat. Ne aggódjon amiatt, hogy a szoba kicsi vagy unalmas - ez egy ideiglenes búvóhely, és a biztonság sokkal fontosabb, mint a szórakozás ebben az időszakban.
  4. Ebben a korai szakaszban a macskának csak Önre és olyasvalakire van szüksége, akihez kötődik. Macskájának nincs szüksége idegenek társaságára - ez csak fokozza a szorongását.

A költözés után

Az, hogy mennyi ideig tartja a macskát a neki kijelölt szobában, attól függ, hogy cicája mennyire magabiztos, és mennyire rendeződtek a dolgok az új otthonában. 

Tudni fogja, hogy készen áll a további felfedezésre, ha boldogan jön és üdvözli, amikor belép a biztonságos szobába, ott eszik Ön előtt, és játszanak egy kicsit. Ezek a jelek arra utalnak, hogy macskája kezd alkalmazkodni az új helyhez.

Ebben a szakaszban tegye lehetővé kedvence számára, hogy egy tiszta takaróhoz vagy ruhához dörgölőzhessen, amikor Önnel találkozik. Vigye ezt a takarót vagy ruhát azonnal a következő helyiségbe, amelyet cicája fel fog fedezni, és dörzsölje be vele a falakat, az ajtókeretet és a bútorokat. Ezután vigye az új szobába (az összes többi ajtó és ablak legyen zárva), és hagyja, hogy a macska felfedezze a szobát és a tárgyakat. Remélhetőleg az ismerős illatú szobában otthonosan fogja érezni magát, így ezt a gyakorlatot végezze el a ház többi szobájával is, fokozatosan segítve macskáját abban, hogy egyenként minden helyiségben jól érezze magát.

Az új házból mikor engedhetjük ki a macskát a szabadba?

Ha a macska a rági helyen kijárós volt, elengedhetetlen, hogy biztonságban, kényelmesen és nyugodtan érezze magát új otthonában, mielőtt kiengednénk. Nincs meghatározott szabály arra vonatkozóan, hogy mennyi időre van ehhez szükség a költözés után, de általában legalább három hét ajánlott. 

Szóval, vissza a macskáimhoz és az évekkel ezelőtti költözési tapasztalataimhoz. Mivel volt szerencsém a tényleges költözés előtt néhány nappal az egyik ingatlanból a másikba menni, a fentiekben leírt tanácsom szerint jártam el. Fogtam egy ruhát, amelyen az én gyönyörű macskám, Alex aludt, és az új ház minden szobájában megtöröltem vele az oszlopokat és a szegélyléceket. Tekerjünk előre a költözés napjáig: Amint a költöztetők elmentek, betettem Alexet a neki kijelölt biztonságos szobába, és vele maradtam, amíg ő felfedezte a helyiséget. Alex szaglászott, körülnézett, majd szinte azonnal elkezdett hozzám és a szobában lévő tárgyakhoz dörgölőzni. Evett egy jót, majd elszundikált. Olyan volt, mintha már a saját területén lenne; mintha már járt volna ott korábban is. És bizonyos értelemben így is volt!