Fogápolás és a kölyökmacska fogainak ápolása

SZERZŐ:
perces olvasás

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Egy kiscica születése mindig izgalmas időszak. A szükséges kiegészítők megvásárlása és a tökéletes pihenőhely kialakítása mind része a várva várt új családtag fogadásának. De a kölyökcicák nem csupán apró macskák. Születésük után még mindig fejlődnek, és befejezik azt, amit a természet és az anyukájuk elkezdett. A kiscicák csukott szemmel születnek, és a csecsemőkhöz hasonlóan fogak nélkül. A kiscicák tejfogai három és hat hetes koruk között jelennek meg.

Talán elgondolkodott már azon, hogy vajon a kiscicák is cserélik-e a fogaikat, mint mi emberek és a válasz igen. Ebben a cikkben azt nézzük meg, hogy mikor bújnak ki a fogak, mikor váltódnak, és hogyan segíthet kiscicájának abban, hogy felnőtt fogai kifogástalan állapotban maradjanak egész élete során.

A kiscica fogainak ápolása a fogzás idején

A fogzásról mindent megtudhat itt, de dióhéjban összefoglalva a fogak megjelenésének és kihullásának időrendje a következő:

  • 3-6 hét. A tejfogak, más néven ideiglenes fogak, elkezdik áttörni az ínyt.

  • 8 hét. Mind a 26 tejfog kibújt.

  • 3-4 hónap. A tejfogak elkezdenek kiesni. A felnőtt fogak elkezdenek megjelenni.

  • 6-7 hónap. Mind a 30 felnőtt fog teljesen kinőtt. Egyes kiscicák esetében előfordul, hogy „tartós tejfogak” vagy „visszamaradt tejfogak” maradnak meg. Ilyenkor a tejfogak, általában a szemfogak, nem esnek ki, hanem a felnőtt fogak mellé ékelődnek be. Ez a lepedék és a fogkő idő előtti kialakulását, majd ínybetegséget okozhat. Az állatorvos általában ezeknek a fogaknak az eltávolítását fogja javasolni, amit legtöbbször altatásban kell elvégezni.

A fogzás kellemetlenséget okozhat, mivel a fogaknak át kell hatolniuk az érzékeny ínyszöveten. Akárcsak a gyerekek esetében, egyes kiscicák érzékenyebbek a fájdalomra, mint mások. Feltűnhet, hogy a kiscicának rossz a lehelete vagy szájszaga van, nyáladzik, kerüli az ételt, vagy a szájához kapkod a mancsával. Feltűnhet az is, hogy kevesebbet tisztálkodik, és elkezdheti rágcsálni a különböző tárgyakat.

A vadonatúj tejfogak ápolása

Eledel. Több okból kifolyólag a legjobb, ha a kiscicát nedves és száraz eledellel egyaránt eteti, hogy ne szokjon hozzá egy bizonyos állaghoz. Amikor a kiscica fogzik, előfordulhat, hogy a nedves eledelt vagy az áztatott szárazeledelt jobban kedveli, mert az jobban kíméli a fájós ínyt. Kínáljon fel folyamatosan száraz eledelt is neki, hogy mindig legyen választási lehetősége.

Játékok. A kiscica késztetést érez majd arra, hogy rágjon dolgokat, és ezáltal enyhítse a fájdalmat. Győződjön meg róla, hogy nem fér hozzá olyan helyekhez, ahol veszélyes tárgyakat, például elektromos kábeleket rághat meg. Segíthet, ha gumijátékokat biztosít számára, amelyeket nyugodtan rágcsálhat.

Fogmosás. A fogmosás a leginkább bevált módja a fogak egészségének megőrzésére. Hozzászoktatni egy kiscicát a napi fogmosáshoz sokkal könnyebb, mintha felnőtt korban kezdene hozzá. Ne próbálkozzon a fogmosással addig, amíg nem győződött meg arról, hogy a tejfogak teljesen kibújtak, és a fogmosás nem kellemetlen a kiscica számára. Íme néhány tanács a fogmosáshoz;

  • Használjon macskáknak való fogkrémet. Az emberi fogkrém úgy lett kifejlesztve, hogy habzó, kiköpendő és mentolos ízű legyen. Ezek egyike sem fog tetszeni a kiscicának!

     

  • Használjon speciálisan erre a célra kifejlesztett fogkefét. A kiscicáknak apró szájuk van, ezért lehet, hogy egy ujjra húzható kis kefe a legalkalmasabb a célra.

  • Legyen gyengéd. Először csak engedje, hogy lenyaljon egy kis húsos ízű fogkrémet az ujjáról, majd óvatosan emelje fel az ajkát, és először csak az ujjával dörzsölje át az ínyét, mielőtt áttérne a fogkefére.

  • Kezdje hátulról. A száj elülső részén lévő metsző- és szemfogak érzékenyebbek, mint a hátsó fogak. Kezdje a hátsó fogakkal, hogy megkönnyítse a fogmosás elfogadását.

  • Kezdje fokozatosan. Először csak néhány apró mozdulatot végezzen az egyik oldalon, és fokozatosan haladjon tovább.

  • A naponta végzett fogmosás a legjobb. Próbálja meg naponta megmosni a kiscica fogait. Ha ez nem sikerül, akkor tegye olyan gyakran, amilyen gyakran csak tudja, és ne ostorozza magát - még mindig jobb lesz, mint a semmi!

Legyen tisztában azzal, hogy kiscicája mikor kezdi elhullatni a tejfogait, és mikor kezdenek megjelenni a felnőtt fogai. Általában ez az időszak nem olyan fájdalmas, mert a lyukak már ott vannak az ínyen, de ha azt veszi észre, hogy a kiscica félti a száját, legyen türelmes, és kezdje újra a fogmosást akkor, amikor a felnőtt fogak kibújtak, és a fájdalom alábbhagyott.

Egész életen át tartó fogápolási szokások macskák számára

Mint említettük, a fogmosás mindennél többet tesz a fogászati betegségek és az ínybetegségek megelőzéséért. A fogbetegségek nagyon gyakoriak a felnőtt macskáknál, és az életkor előrehaladtával általában rosszabbodnak. Fájdalmat, gyulladást és legrosszabb esetben fertőzéseket okozhatnak, amelyek bejutva a véráramba, más szerveket, például a szívet és a vesét is megbetegíthetik.

A legjobb tippek az élethosszig tartó fogápoláshoz;

  • Fogmosás!

  • Fogápoló eledelek. Egyes szárazeledeleket kifejezetten a lepedék és a fogkő képződésének megelőzésére terveztek. Szemcséik nagyméretűek, így a macskának meg kell rágnia őket, és speciálisan rendezett rostokkal rendelkeznek, amelyek mechanikusan tisztítják a macska fogait, amikor beléjük harap. Kérdezze meg állatorvosát, hogyan egészítheti ki a napi fogmosást ezekkel a speciális eledelekkel.

  • Rendszeres ellenőrzés. Macskáját minden évben megvizsgálja az állatorvos, amikor megkapja az ismétlő oltásokat. Fogadja meg a szakszerű ultrahangos fogtisztítással kapcsolatos tanácsát. Mindig jobb, ha erre még az ínybetegség kialakulása előtt sor kerül, mintha megvárná, amíg komolyabb probléma alakul ki.

  • A biztonság kedvéért. Az éves állatorvosi vizsgálatok közötti időszakban is próbálja meg szemmel tartani macskája fogait és ínyét. Ha azt látja, hogy az ínye piros, foga repedt vagy letört, illetve barna/sárga színű fogkövet lát a fogakon, nézesse meg állatorvosával. Minél hamarabb észleli a problémákat, annál jobb minden érintett számára.

A jó szájhigiénia nagyban befolyásolhatja macskája életminőségét. Ha már a kezdetektől fogva helyes szokásokat alakít ki, akkor sokat tehet a gyöngyházfehér fogak ragyogásának megőrzéséért.

Lektorálta: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA és Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.