Játék a macskával kis költségvetésből: 7 teljesen ingyenes játék

SZERZŐ:
perces olvasás

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

A macskák természetüknél fogva nagyon aktív lények, akik szeretnek futni, vadászni, ugrálni és lecsapni valamire. Bár egy egészséges macska általában rengeteget mozog a mindennapokban, a testi és lelki egészség megőrzéséhez elengedhetetlen a sok játéklehetőséget nyújtó otthoni környezet is. A Blue Cross szerint ez különösen fontos a benti macskák számára, akik nem kapják meg a szabadban való aktivitást és mentális stimulációt. 

Ne aggódjon – a macskáknak nincs szükségük drága játékokra. Valójában gyakorlatilag bármi szolgálhat olcsó játékként szőrös barátja számára. Örömüket lelik a kartondobozokban, a régi újságokban és még a jégkockákban is. Nézzen hát körül a házban, használja a fantáziáját, és rá fog jönni, hogy egy macska megmozgatására rengeteg olyan gyakorlat és játékötlet létezik, amely egy fillérjébe sem kerül!

Íme kezdetnek hét ingyenes és szórakoztató játék macskáknak…

1. „Valami mozog a takaró alatt” játék

A macskák semmit sem szeretnek jobban, mint vadászni és lecsapni. Egy takaró alá csúsztatva a kezét könnyen ráveheti, hogy üldözőbe vegye azt és kedvence pillanatok alatt vadász üzemmódba lép. Ha a karmait kiereszti, egy vékony takaró nem biztos, hogy elég lesz ahhoz, hogy megvédje az ujjait a karmolástól. Ha szükséges, használjon egy plüssállatot vagy más tárgyat, hogy védelmet találjon a vad ragadozótól.

2. Összegyűrt papírgalacsinok

A PDSA szerint a macskák szeretnek olyasmire lecsapni, ami könnyen mozog a padlón, mint például egy labda. Az olyan könnyű tárgyak a legjobbak, amelyek egy kis pofozgatással messzire jutnak, ezért ne dobja ki a papír szemetet, hanem gyűrje össze, és gurítsa inkább a macskája elé. Valószínűleg végig fogja pofozni a padlón, levadássza, és újra arrébb csapkodja. A macskája talán még el is kezdi „üldözni” a galacsint, és visszahozza önnek, hogy eldobhassa újra és újra és újra.

3. Hagyja, hogy cicája „kiolvassa” az újságot

A takaróhoz hasonlóan a papír alatt is mozgathat egy tárgyat (kanalat, ceruzát vagy evőpálcikát), és megfigyelheti, hogy az hogyan válik ellenállhatatlan célponttá a macskája számára! Vagy sátrat is készíthet az újságpapírból, és megengedheti a macskának, hogy elbújjon alatta, miközben Ön egy pálcás játékot húzogatva elsétál előtte. Támadás!

4. Csomagolja be

Van valami egy gyűrött barna papírzacskóban, ami napokig el tudja szórakoztatni a macskát. Ez ideális hely a rejtőzködésre, amíg el nem jön a tökéletes pillanat a támadásra, és a papírzacskó belsejében lévő apró játékokkal sokkal tovább tart a szórakozás. Mindig jó, ha a zacskó mindkét oldalát és az alját is kilyukasztja, arra az esetre, ha a macska magára borítaná a zacskót, így nem áll fenn a veszélye annak, hogy csapdába esik a zacskóban.

5. Gurigás játék

Ez a macskajáték egy kis barkácsolást igényel, de nagyon egyszerűen elkészíthető! Íme, hogyan készíthet egy mókás gurigajátékot a macskájának:

  • Fogjon egy kis dobozt, például egy cipősdobozt vagy egy üres papírzsebkendős dobozt, amelynek a fedelét kivágta.
  • Tegyen bele üres WC-papír gurigákat úgy, hogy azok függőlegesen álljanak a dobozban (körülbelül egy tucatnyira lesz szüksége, hogy megtöltse).
  • A gurigák az egész házat be fogják teríteni! Ha ezt nem szeretné, ragassza össze őket ragasztópisztollyal.

Most már ideje játszani! Vágjon a doboz ellentétes oldalára kis lyukakat, és a lyukakon keresztül dugjon ki játékokat, amelyeket a macska megpróbálhat elkapni (gondoljon a vakondhajsza játékra), vagy a gurigákba jutalomfalatokat is tehet, és hagyhatja, hogy a macska megpróbálja kiszedni azokat. Azoknak a macskáknak, akik imádnak enni, és ez a feladat túl könnyű, elzárhatja a gurigákat apró összegyűrt papír- vagy szövetdarabokkal, hogy kihívást teremtsen a vadászat során.

6. Játék a jéggel

Játsszon egy kis jéghokit a macskájával úgy, hogy leül a járólapra vagy a linóleumpadlóra, és oda-vissza ütöget egy jégkockát. Aki először szerez gólt, az nyer!

7. Saját készítésű macskapalota

A PDSA szerint a macskák szeretnek mászni és elbújni. Persze adhat a macskájának egyszerűen egy üres dobozt is a végtelen szórakozáshoz. Mentsen ki egy kartondobozt a szelektív kukából, és vágjon néhány macska méretű lyukat mindkét oldalára, és a macskája órákig boldog lesz! De miért állna meg egyetlen doboznál, ha készíthet egy macskaházat is? Rakjon egymásra több dobozt, rögzítse őket össze tűzőgéppel vagy ragasztószalaggal, és terítsen a tetejére egy takarót, hogy létrehozza a tökéletes cica-erődöt.

Legyen kreatív, hogy órákon át ingyen szórakozhasson macskájával 

A macskák maguk gondoskodnak a szórakozásról, ezért egyszerűen figyelje őket, és legyen kreatív! Amint látja, a macskák számára a lakás bármely pontja lehetőséget teremt a mozgásra, játékra és szórakozásra. Nem kell bonyolultnak vagy drágának lennie, úgyhogy csupán vágjon bele és játsszon macskájával! Ne feledje azonban, hogy a macskával való játék végeztével szedje fel a zsinórt, szalagot vagy hasonló tárgyakat, és soha ne hagyja felügyelet nélkül az ilyen játékokkal, mivel ezek lenyelése veszélyes lehet.

Gyakran ismételt kérdések a macskák mozgatásáról és játékáról

Mennyi mozgásra van szüksége a macskámnak naponta?

Macskája mozgásigénye a korától, fajtájától, életmódjától és egészségi állapotától függően változik. Például egy idős macska nem igényel annyi mozgást, mint egy fiatalabb macska. Egy aktív, kijárós macska a napi tevékenységei során általában megkapja a szükséges testmozgást. Ha azonban azt szeretné, hogy macskája aktívabb legyen, akkor a napi két, egyenként 5-10 perces, nagy intenzitású aktivitást célszerű megcélozni.

Honnan tudhatom, hogy a macskám eleget mozog-e?

Ha macskája aktív, egészséges testsúlyú, kinti macska, akkor valószínűleg megkapja a szükséges testmozgást. Ha azonban egy benti cicáról van szó, vagy ha macskája hízik, akkor lehet, hogy nem mozog eleget.

Milyen szórakoztató feladatok vannak benti cicáknak?

A jól megválasztott beltéri feladatok a macska természetes, aktív viselkedését követik – gondoljon a vadászatra, ugrálásra, mászásra és lecsapásra. Ezt szem előtt tartva próbáljon meg pálcás játékokkal „elkapósat” játszani, vagy alakítson ki különböző magasságú dobozokból játszótereket.

Melyek a legjobb játékok a macskák mozgatásához?

Bármi, amit lehet üldözni vagy pofozgatni, feltéve, hogy nem lehet lenyelni vagy nem okozhat kárt vele magában! A pálcás játékok, amelyeket ide-oda lengethet, egy sípolós játék, vagy akár csak egy összegyűrt papírgalacsin is pillanatok alatt mozgásra csábítja a macskáját!

Biztonságos-e a túlsúlyos macskák számára a testmozgás?

A kíméletes testmozgás segíthet a testsúlycsökkentésben, és általában ajánlott a túlsúlyos vagy elhízott macskáknak is. Ne feledje azonban, hogy a túl sok testmozgás még jobban megterhelheti a túlsúlyos macska ízületeit és szív- és érrendszerét. A Cats Protection azt ajánlja, hogy kérje állatorvosa segítségét abban, hogy macskája a számára legbiztonságosabb módon mozogjon és fogyjon.

A lézerpointerrel való játék jó dolog a macskák számára?

A macskák minden bizonnyal élvezik a lézerpointerek kergetését, de ne feledje, hogy a lézer károsíthatja a macska látását, ha közvetlenül a szemébe világít, és az a tény, hogy soha nem tudja „elkapni” a pontot, nagyon frusztráló lehet a macskák számára. Ha mindenképpen lézerpointert szeretne használni a macskájával való játékhoz, válasszon olyat, amelynek nagyon gyenge a fénye, ügyeljen arra, hogy a macska szemétől távol tartsa, és időnként „fejezze be” a vadászatot egy olyan játékon, amelyet a macska megharaphat, vagy egy olyan jutalomfalaton, amelyet megehet.

A szerző önéletrajza

Kara Murphy

Kara Murphy szabadúszó író a Pennsylvania állambeli Erie-ben. Van egy Maddie nevű goldendoodle fajtájú kutyája, akinek a séták során mindig ugyanazt a helyet kell megszaglásznia a szomszéd kertjében.

 

Lektorálta: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA és Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip