Miért vakaródzik a kutyám?

SZERZŐ:
perces olvasás

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Azon tűnődik, vajon kutyája miért vakaródzik annyit? A viszketésnek számos oka lehet kutyáknál, ezért fontos a helyes diagnózis felállítása, amely alapján ki lehet választani a megfelelő kezelési módot.

Semmi sem frusztrálóbb, mint látni, hogy kedvence kényelmetlenül érzi magát, ezért a viszketés enyhítése elsődleges fontosságú. Az állandóan viszkető, vakaródzó és magukat nyalogató kutyák a gazdik számára is sok nehézséget okozhatnak, mivel a kutya nem alszik, hanem állandóan vakarja magát, miközben mindenki pihenne. A két leggyakoribb dolog, ami viszketést okoz a kutyáknál, a parazitás fertőzés és az allergia, melyek mindegyike lehet szezonális. Segítségre van szüksége a diagnosztizáláshoz? Foglaljon időpontot állatorvosánál. Még ha kutyája viszketése enyhének tűnik, akkor is fontos meggyőződni arról, hogy jó úton jár, és biztonságos termékeket használ a tünetek megfékezésére.

Bolhák és kullancsok

Ha észreveszi, hogy kutyája vakaródzik, először ellenőrizze, hogy nincs-e benne bolha vagy kullancs. Ezek a vérszívó paraziták állandó gazdatestként használják a kutyákat, és bárhol megtapadhatnak rajtuk. A kullancsok egy ideig észrevétlenek maradhatnak, amíg teljesen meg nem dagadnak és elég nagyok lesznek ahhoz, hogy észrevegye és eltávolítsa őket. Ne feledje, hogy ezek az irritáló lények, amelyek a pókfélék családjába tartoznak, számos veszélyes betegséget hordozhatnak és hordoznak is, ezért fontos, hogy a kullancsszezonban és minden alkalommal, amikor kutyája potenciálisan fertőzött területre lép (bárhol odakint, ne feledje), vizsgálja át. Ha kullancsot talál a kutyáján, és segítségre van szüksége az eltávolításához, forduljon állatorvosához. A kullancsot teljesen el kell távolítani. Ellenkező esetben a bent maradt szájszervek duzzanatot, gyulladást és helyi fertőzést okozhatnak.

A bolhák kevésbé veszélyesek, de ugyanolyan kellemetlenek. Az ilyen jellegű fertőzések kutyáknál viszketéshez és egyéb bőrreakciókhoz vezethetnek, amelyek állatorvosi ellátást igényelnek. Bizonyos kutyáknál allergiás reakció jelentkezhet a bolhacsípésre, ami nagyon fájdalmas, gyulladt területeket(hot spot), szőrhullást, duzzanatot és akár fertőzést is kiválthat. A bolhák megtalálása néha könnyebb, mint a kullancsoké, ha rendszeresen átnézi kedvencét, de a bolhák valójában életük nagy részét a ház puha berendezési tárgyaiban töltik, és csak akkor ugranak fel a kutyára, amikor eljön az ideje a táplálkozásnak. Ez azt jelenti, hogy nem mindig találja meg őket kedvencén. Jó módja annak, hogy megállapítsa, hogy kutyája bolhás-e, ha bolhapiszkot keres. A bolhapiszok alapvetően emésztett vér. Fésülje át a kutya szőrét egy fehér papírtörlőre. Ha fekete foltokat lát rajta, adjon hozzá egy csepp vizet. Ha csak szennyeződésről van szó, akkor nem változik a színe, ha viszont bolhapiszok, akkor a vér miatt vörösre színeződik. Ez egy jó trükk, amit érdemes a tarsolyában tartania. A vakaródzó kutya átvizsgálása bolhákra és kullancsokra nem csak az ő számára hasznos, hanem az Ön és családja számára is. A kullancsok által terjesztett betegségek némelyike az embert is érinti, és a kullancsok minden bizonnyal megcsípik az embert is, ha erre lehetőségük van. A hosszú nadrág viselése séta közben segíthet megelőzni a kullancsok megtapadását. A kutyákon lévő bolhák többsége valójában macskabolha, amelyek alkalmanként az embert is megcsípik. Legtöbbször viszkető foltok jelentkeznek, mint a szúnyogcsípések a lábszáron és a bokán. Egyes emberek, mint ahogy a kutyák és macskák, szintén allergiásak a bolhanyálra, és sokkal intenzívebben reagálnak a csípésre, mint mások.

A parazitás fertőzések megelőzése kutyáknál

Vannak más paraziták, például különböző atkák, amelyek viszketést okozhatnak a kutyáknál. A bolhák, kullancsok és más élősködők ellen a legjobb kezelés a megelőzés. Mivel ezek az élősködők nagyon kellemetlenek lehetnek - és veszélyesek is -, ajánlott a bolha- és kullancsprevenciót az állatorvos által javasolt gyakorisággal végezni. Ezeket a parazitákat távol tartani sokkal könnyebb, mint megpróbálni egy már meglévő fertőzést megszüntetni, és hosszú távon Ön és kutyája is jobban érzi majd magát. Mindenképpen egyeztessen állatorvosával, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a megelőzésre használt szerek megfelelő dózisúak és biztonságosak-e. A megelőzésre használható készítmény kiválasztásakor számos lehetőség áll rendelkezésre, a rácsepegtetőktől, a tablettáktól és gyógyszerektől kezdve a bolha- és kullancsnyakörveken át a spray-kig. Ha pedig bolhákat és kullancsokat talál kedvencén, hívja fel állatorvosát kezelési tanácsokért, és mindenképpen mossa ki kutyája fekhelyét is. Súlyos bolhafertőzés esetén előfordulhat, hogy a házat is kezelni kell. Soha ne használjon kedvencén háztartási spray-ket.

Környezeti allergiák

Az emberekhez hasonlóan a kutyák is lehetnek allergiásak szinte bármire. Ha nem talál bolhákat vagy kullancsokat, de valami miatt viszket a kutyája bőre, akkor lehet, hogy valamilyen allergiával van dolgunk. Mielőtt bármilyen kezelést elkezdene, a legjobb, ha egyeztet az állatorvossal, hogy kizárja, hogy a vakaródzó kutya mire lehet allergiás. Gyakoriak az olyan környezeti allergiák, mint a pollenek, fák, poratka vagy penészgombák. Ezeket az allergiákat atópiának vagy atópiás dermatitisznek nevezik.

Az atópiát gyakran úgy diagnosztizálják, hogy minden mást kizárnak. Az állatorvos vérvizsgálatot vagy bőrtesztet is javasolhat, hogy kiderüljön, mire allergiás a kutya. Ha megtudta, legközelebb talán meg tudják úszni a kontaktust, de gyakran több bűnös is van, melyek némelyikét nehéz elkerülni. Megpróbálhatja a deszenzitizációt vagyis az érzéktelenítést. Ez egy speciális, a kutya allergiájára kifejlesztett "injekciót" jelent, amelyet rendszeresen kell beadni. Ez eleinte kisebb mennyiségek beadásával kezdődik, majd egyre koncentráltabb injekciókat kap a kutya, hogy a szervezetnek legyen ideje alkalmazkodnia az allergénhez és megszűnjön az allergia. Nem minden kutyánál működik, de nagy segítség lehet, még akkor is, ha nem sikerül teljes gyógyulást elérni. Állatorvosa gyógyszereket használhat a viszketés és a vakarózás miatt kialakuló sebek megszüntetésére, és javasolhat speciális eledelt is a bőr egészségének támogatására, valamint a kutya vakaródzásának csökkentésére.

Táplálékallergiák

Az eleségallergia a kutyák körében a ritkább allergiák közé tartozik, de ugyanúgy előfordulhat, mint az embereknél.

Mi lehet a bűnös?

Az eleségallergiák, bár ritkák, de előfordulnak, és a speciális diétás eledellel végzett eliminációs diéta a legjobb módja annak, hogy kiderítsük, milyen összetevő(k)re allergiás a kutyánk. A macskák leggyakoribb táplálékallergénjei közé tartozik a csirke, a tejtermékek, a hal és a búza. Az állatorvos az alábbi kétféle eledeltípus közül az egyiket fogja ajánlani a próbához.

  1. Hidrolizált fehérje. Mivel a legtöbb táplálékallergia a fehérjeforrásokra irányul, állatorvosa hidrolizált eledelt javasolhat. Ez azt jelenti, hogy az eledelben lévő fehérjéket olyan apró darabokra bontották, amelyek túl kicsik ahhoz, hogy a szervezet felismerje őket fehérjéként, de még mindig fel tudja használni. Ezek az eledelek azért jók, mert elméletileg bármilyen allergiás kutya megeheti őket. Ez megkönnyíti a dolgunkat, különösen akkor, ha nem tudjuk, milyenek a kutya korábbi étkezési szokásai.

  2. Új fehérje- és szénhidrátforrások. Az ilyen típusú eledelek használata akkor ajánlott, ha biztosan tudjuk, hogy a kutya korábban milyen eledelekkel találkozott. A diéta során olyan eledeleket adunk a kutyának, amelyeket korábban még nem evett, például vadhúst vagy kacsát.

Ha eliminációs diétát végez, akkor nagyon fontos, hogy ez idő alatt ne etesse kedvencét semmi mással. A bélrendszeri tünetekkel járó táplálékallergiák esetében a próba csak 3-4 hétig tart, de bőrbetegségek esetében ez az idő akár 12 hét is lehet, ezért fontos, hogy kitartó legyen. Ha a kutya a próba végén olyan, mintha kicserélték volna, akkor megpróbálkozhat az egyes összetevők tesztelésével, hogy kiderítse az allergia pontos okát, de sok gazdi egyszerűen úgy dönt, hogy marad a próba során bevált eledelnél.

Látogasson el az állatorvoshoz

A kutyák vakaródzásának számos oka lehet, de a két leggyakoribb ok a parazitás fertőzés és az allergia. Az okoktól függetlenül azonnal forduljon állatorvoshoz, ha azt veszi észre, hogy kutyája vakaródzik. Ne adjon semmilyen gyógyszert az állatorvosi vizsgálat és utasítás előtt. Bár a kezelés gyors és egyszerű lehet, a legkevésbé sem lenne szerencsés, hogy olyan döntést hozzon, amelynek aztán mellékhatásai vannak. Míg a bolhákat, kullancsokat és más élősködőket leginkább megelőzéssel lehet kezelni (amely többféle formában is megvásárolható), addig az eleségallergiát korlátozott összetételű eledelekkel lehet kordában tartani, hogy kiiktassuk az irritáló összetevőt. A környezeti allergiákat nehezebb kezelni, de kitartással és az állatorvos szakértői tanácsaival hosszú távon is jól kezelhetők.

A viszkető bőr minden érintett számára kellemetlen, valamint időigényes és költséges lehet a dolog végére járni. DE türelemmel, megértéssel és csapatmunkával (Ön és állatorvosa) - sok kutya és gazdi nagy megkönnyebbülésre lelhet, és boldog életet élhet.

A szerző önéletrajza

Katie Finlay Katie Finlay

 

Katie Finlay dél-kaliforniában élő kutyatréner. Több mint hat éve foglalkozik kutyákkal és gazdáikkal személyesen és online tartalmakon keresztül.