Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára
Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára
Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára
A hasnyálmirigy-gyulladás meglehetősen gyakori betegség a kutyáknál, és gyakran társul olyan eseményekhez, mint például, hogy a kutyák megrohamozzák a szemetest, és zsíros falatokat, például húsos ételmaradékokat keresnek. Bár a hasnyálmirigy-gyulladás súlyos állapot lehet, ha időben észreveszik és kezelik, a kutyák nagy része gyorsan és teljes mértékben felépül. Olvasson tovább, ha többet szeretne megtudni arról, hogy mi a hasnyálmirigy-gyulladás, milyen jelei lehetnek, és mit tehet, ha mégis előfordul.
Mi az a hasnyálmirigy-gyulladás kutyáknál?
A hasnyálmirigy egy lapos, lebenyes szerv, amely a hasüreg elülső részén, a gyomor közelében található. A hasnyálmirigynek két fő feladata van: inzulint és emésztőenzimeket termel. Az inzulint termelő sejteket endokrin hasnyálmirigynek nevezzük. Azokat, amelyek emésztőenzimeket termelnek, exokrin hasnyálmirigynek nevezzük. Ezek az emésztőenzimek a belekbe kerülnek, hogy segítsék az ételek lebontását.
Mivel az enzimek nagyjából válogatás nélkül bontják le azt, amivel érintkeznek, a hasnyálmirigy többféle biztonsági mechanizmussal rendelkezik, hogy ezek az enzimek ne aktiválódjanak idő előtt. A hasnyálmirigy-gyulladás olyan betegség, amikor ezek a biztonsági intézkedések kudarcot vallanak, és az enzimek túl hamar aktiválódnak, lényegében megemésztve a hasnyálmirigyet és gyulladást okozva. Az emésztőenzimek idővel a véráramba is beszivároghatnak, ahonnan más szervekbe is eljuthatnak, és ott is károsodást okozhatnak. Leginkább azonban a károsodást maga a hasnyálmirigy szenvedi el és a hasnyálmirigy-gyulladás olyan tünetei jelentkeznek, mint például erős fájdalom, hányás és étvágytalanság.
Gyomortájéki fájdalom esetén a kutyák jellegzetes testtartást vesznek fel, erősen nyújtózkodnak , mintha a testük egy íj lenne, fejüket lehajtják és a hátsójukat felemlik. A hasnyálmirigy-gyulladás nagyon súlyos betegség lehet, de a súlyossága változó, nem mindig életveszélyes. Fontos azonban, hogy konzultáljon állatorvosával, ha gyanítja, hogy kutyája gyomortáji fájdalom miatt nyújtózkodik.
Mi okozza a kutyák hasnyálmirigy-gyulladását?
A hasnyálmirigy-gyulladás pontos kiváltó okai mind az emberek, mind az állatok esetében kevéssé ismertek. Amit viszont jól tudunk, hogy bármi is legyen a kiváltó ok, van egy közös végpont, amikor az emésztőenzimek idő előtt felszabadulnak.
A kutyák hasnyálmirigy-gyulladásának legtöbb esete hirtelen jelentkezik és akut jellegű, és általában olyan esetekhez van köze, amikor a kutya egyszerre sok zsíros ételt evett. Ezekben az esetekben az állatorvos azonosítani tudja azt a bizonyos egyetlen eseményt, amely kiváltotta a tüneteket, például egy családi összejövetelen kapott nagy mennyiségű túlzottan zsíros ételmaradék és szaft, vagy a kuka kifosztása. Máskor enyhébb tünetek mellett krónikus hasnyálmirigy-gyulladás is előfordulhat.
A hasnyálmirigy-gyulladás klinikai tünetei kutyáknál
A hasnyálmirigy-gyulladás gyanúját keltő kutyáknál hányás, letargia és hasi fájdalom jelentkezhet, de a klinikai tünetek árnyaltabbak is lehetnek. A hasnyálmirigy-gyulladás lehet enyhe vagy súlyos. Enyhén érintett kutyáknál előfordulhat kiszáradás, enyhe inaktivitás vagy rendellenes púpos testtartás (a hasi fájdalom miatt). A hasnyálmirigy területén jelentkező fájdalom másik klasszikus jele, hogy a kutyák ok nélkül felveszik az íj pózt. A spektrum másik végén a súlyosan érintett kutyáknál a következő klinikai tünetek jelentkezhetnek:
- Emelkedett pulzusszám
- Csökkent testhőmérséklet
- Megnagyobbodott, folyadékkal teli has
- A szem, a bőr és az íny sárgasága
- Hasüregi duzzanat
- Ájulás
Bármelyik kutyánál kialakulhat hasnyálmirigy-gyulladás, de a középkorú és idősebb kutyáknál fokozottan fennáll a betegség kialakulásának kockázata. A túlsúlyos kutyák szintén hajlamosabbak, valamint azok a kutyák, akiknél pajzsmirigy alulműködést, cukorbetegséget, Cushing-kórt és hiperlipidémiát diagnosztizáltak, a Veterinary Information Network szerint. Bizonyos fajták, például a német juhászkutyák hajlamosabbak a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás kialakulására. Ez a fajta hajlamos egy másik hasnyálmirigy-problémára is, az úgynevezett exokrin hasnyálmirigy-elégtelenségre (EPI). Ilyenkor a hasnyálmirigy nem termel elég emésztőenzimet, így az állatok nem tudják hatékonyan megemészteni az ételt. Ez azt jelenti, hogy általában soványak és rossz kondícióban vannak, annak ellenére, hogy mohón esznek. Bár az EPI önmagában is kialakulhat, a sejtek károsodása miatt krónikus hasnyálmirigy-gyulladás is okozhatja, így a kettő gyakran jár kéz a kézben.
A törpe schnauzerek, a cocker spánielek, a yorkshire terrierek, a selyemszőrű terrierek és a törpe uszkárok fokozottan ki vannak téve az akut hasnyálmirigy-gyulladás kockázatának. Kanok és szukák egyaránt érintettek lehetnek. Mivel bármelyik kutyánál kialakulhat hasnyálmirigy-gyulladás, a legjobb módja annak, hogy megelőzzük ezt az olykor súlyos betegséget az, ha kerüljük a zsíros ételmaradékokkal és jutalomfalatokkal való etetést.
A hasnyálmirigy-gyulladás diagnosztizálása kutyáknál
A hasnyálmirigy-gyulladás diagnózisának felállítása meglehetősen bonyolult lehet, mivel a klinikai tünetek néha nagyon bizonytalanok. Az állatorvos többféle vérvizsgálatot és képalkotó eljárást javasolhat, többek között:
- Teljes, általános vérvizsgálatot, hogy más, hasonló tünetekkel járó betegségeket keressenek.
- Vérvizsgálatot a kutyák hasnyálmirigy-lipáz immunreaktivitásának, vagy cPLI-nek a kimutatására. Ez egy olyan enzim, amely csak a hasnyálmirigyben termelődik. A hasnyálmirigy gyulladása miatt ez az enzim a vérbe szivárog, ezért általában megbízható diagnosztikai vizsgálat.
- Hasi ultrahangvizsgálatot a megnagyobbodott, duzzadt hasnyálmirigy kimutatására. Ha az állatorvosának nincs ultrahangja, előfordulhat, hogy a kutyát állatorvosi szakorvoshoz utalja erre a vizsgálatra. Néhány állatorvos, általában szakosodott központokban, biopsziát végezhet a hasnyálmirigyből a pontos diagnózis felállításához. Mivel azonban a gyakorlatban ritkán végeznek biopsziát, a hasnyálmirigy-gyulladás diagnózisa gyakran csak feltételezhető.
A hasnyálmirigy-gyulladás kezelése kutyáknál
Az akut hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő kutyák általában kórházi kezelést igényelnek folyadékterápia, fájdalom- és hányáscsillapító gyógyszerek, valamint egyéb támogató kezelés céljából. Az is nagyon fontos, hogy ezek a kutyák a lehető leghamarabb egyenek, amint az állapotuk stabil, mivel ez bizonyítottan felgyorsítja a gyógyulást. Mivel ezek a kutyák általában nem érzik jól magukat, és érthető módon nincs túl nagy étvágyuk, az állatorvos javasolhatja egy ideiglenes tápszonda behelyezését, hogy biztosítsa a kalóriaszükségletük kielégítését, amíg elindulnak a gyógyulás útján. Bár a legtöbb kutya sikeresen felépül az akut hasnyálmirigy-gyulladásból, ez a betegség életveszélyes is lehet, és a kedvencek állapota az azonnali, megfelelő kezelés ellenére is gyorsan romolhat. A fájdalomcsillapítók a kezelés fontos részét képezik, mivel ez a betegség nagyon fájdalmas... Ha állatorvosa hasnyálmirigy-gyulladásra gyanakszik, javasolhatja, hogy kutyáját állítsa át egy jól emészthető, alacsony zsírtartalmú eledelre, hogy megelőzze a betegség visszatérését vagy fellángolását.
Hosszú távú kilátások
A hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő kutyák prognózisát nehéz megjósolni. A legtöbb kutya visszanyeri egészségét és túljut ezen a betegségen, kivéve, ha rendkívül betegen érkezik az állatkórházba. Még ha kutyája hosszabb kórházi tartózkodásra szorul, az sem feltétlenül jelenti azt, hogy nem fog felépülni ebből a betegségből. A legtöbb gyógyult eset az azonnali állatorvosi beavatkozáshoz kapcsolódik, ezért ha a kutyánál a hasnyálmirigy-gyulladás klinikai tüneteit észleli, ne várjon, hátha maguktól megszűnnek.
Az enyhébb akut vagy krónikus hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő kutyák prognózisa általában jobb, különösen, ha néhány életmódbeli változtatást is végrehajtanak. Az állatorvos javasolhatja az alacsony fehérje- és zsírtartalmú eledelre való áttérést (mivel mindkettő erősen serkenti a hasnyálmirigy enzimek kiválasztását), valamint antioxidánsok adását és az egészséges testsúly elérését. Fontos azonban megérteni, hogy időről időre előfordulhatnak fellángolások, még akkor is, ha kedvence az állatorvos kezelési stratégiájára jól reagál. Egy kis türelemmel és az állatorvossal való együttműködéssel, valamint azzal, hogy felismeri a betegség korai figyelmeztető jeleit, megteremtheti az esélyt arra, hogy kutyája egy viszonylag normális, egészséges életet élhessen.
A szerző önéletrajza

Dr. Laci Schaible
Dr. Laci Schaible, kisállat-állatorvos és állatorvosi szakíró. Számos díjat nyert az állattulajdonosok oktatása iránti elkötelezettségéért, és vezető állatorvosi távgyógyászati szakértőként tartják számon.
Lektorálta: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA és Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.