Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára
Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára
Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára
Ha Önnek kutyája van, bizony találkozhat azzal, hogy kutyája véreset vizel. Bár a véres vizelet ijesztő látvány, többnyire kezelhető, és megeshet, hogy egyszerűen csak egy húgyúti fertőzés vagy egy jóindulatú prosztataprobléma áll a háttérben.
A hematuria egy klinikai kifejezés, amelyet akkor használnak, amikor a kutya vizeletében vér jelenik meg. Ennek oka gyakran a húgyutak gyulladása vagy fertőzése, amely magában foglalhatja a felső vagy alsó húgyutakat is. Ha vért lát kedvence vizeletében, keresse fel állatorvosát, aki azonosítani tudja az okot, és javaslatokat adhat kutyája kezelésére.
Az alábbiakban bemutatjuk a kutya véres vizeletének gyakori okait, az állatorvos által javasolt kezelési módokat, és azt, hogyan lehet akár mindezt megelőzni.
Felső húgyúti okok
Az emberekhez hasonlóan a kutyák felső húgyutai a két vesét foglalják magukba. Mint említettük, a vizeletben lévő vér származhat a rendszer felső vagy alsó részeiből, tehát akár a vesékből is. A felső húgyúti vérzés néhány oka a következő:
Idiopátiás vesehematuria. Az idiopátiás állapot azt jelenti ismeretlen okból eredő, tehát a vizeletben lévő vér a veséből ismeretlen ok miatt van jelen. Ezt általában potenciálisan örökletes, jóindulatú állapotnak tekintik.
Vesefertőzés. Ha a kutya vért vizel, az egyik vagy mindkét veséjét érintő fertőzés állhat fenn.
Vesekő. Bár nem gyakori, a vesekő az egyik vagy mindkét vesét érintheti, és következményesen a vizeletben vér jelenlétét idézheti elő.
Vesedaganat. Szintén ritka, de vesedaganat is okozhat véres vizeletet a kutyáknál. A daganat korlátozódhat a vesére vagy átterjedhet a test más részeire is.
Vese telangiectasia. Egyes kutyáknak, köztük a welsh corgiknak, genetikai hajlama van a vese ereinek spontán kitágulására, ami vér megjelenéséhez vezethet a vizeletben.
Alsó húgyúti okok
Az alsó húgyutak közé tartozik a húgyhólyag és a húgycső - a cső, amely a húgyhólyagot a külvilággal köti össze, és lehetővé teszi a vizelet távozását a szervezetből. A vérzés okai a következők:
Hólyagfertőzés. Az alsó húgyúti fertőzés (UTI) messze a leggyakoribb oka annak, ha a kutya véreset pisil. Okozhatja a húgycső, a szeméremtest vagy a fityma anatómiája, valamint ivartalanított nőstényeknél a hormonok okozta inkontinencia.
Hólyagkövek. Ezek számos okból, többek között a genetika, a táplálkozás és krónikus fertőzések miatt alakulhatnak ki.
Húgyhólyagdaganat. A kutyák hólyagrákja gyakran hasonlít a húgyúti fertőzésre. Kedvencünk bepisilhet, vagy vizelési nehézséget és véres vizeletet tapasztalhatunk nála.
Prosztataproblémák. A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás és a prosztatafertőzés a leggyakoribb prosztataprobléma a nem ivartalanított kan kutyáknál.
A kutya véres vizeletének okai, amelyek hatással lehetnek mind a felső és alsó húgyutakra, a vese és a húgyhólyag traumás sérülése (pl. amiatt, hogy elütötte egy autó vagy megtámadta egy másik kutya) és a coagulopathia (tudományos szó, amely azt jelenti, véralvadási problémák).
A vizeletben lévő vér diagnosztikája és kezelése
Ha látja, hogy kutyája vért vizel, forduljon állatorvosához, hogy a lehető leghamarabb időpontot kaphasson. Általános szabályként, minden olyan kutyát, akinek vizeletében először van vér, 24 órán belül látnia kell az állatorvosnak.
Az állatorvosi vizsgálat során az orvos a kutyát egy teljes klinikai kivizsgálásnak veti alá, hogy fényt derítsen a véres vizelet okára. Az orvosnak mindenképpen elemeznie kell majd a kutya vizeletét, és olyan dolgokat keresni, mint a baktériumok és kristályok, valamint ellenőrizni kell a pH-t és a vizelet sűrűségét, ezért ha lehet, vigyen magával friss mintát. Ne aggódjon, ha nem tud vizeletet vinni; az állatorvos vagy ad egy eszközt a mintavételhez, vagy beutalhatja a kutyát, hogy a klinikán vegyenek kedvencétől mintát. Vizelettenyésztés is javallott lehet, hogy kiderüljön, nem baktériumok okozzák-e a problémát. Vérvizsgálatot, illetve röntgen- vagy ultrahangvizsgálatot is végezhetnek.
A kezelés a vérzés konkrét okától függ. Az állatorvos antibiotikumot írhat fel, ha a probléma bakteriális fertőzéssel függ össze. Jóindulatú prosztatamegnagyobbodás esetén valószínűleg javasolják az ivartalanítást. Műtétet is javasolhatnak, ha úgy találják, hogy a vért hólyagkövek vagy más problémák okozzák. Az állatorvosok általában gyulladáscsökkentő vagy fájdalomcsillapító gyógyszereket írnak fel a tünetek enyhítésére.
Az állatorvos javasolhatja az étrend megváltoztatását is. A kutyák húgyúti problémáinak kezelésében a táplálék fontos szerepet játszik. A nedves eledelek segíthetnek a vizelet hígításában, bizonyos eledelek pedig csökkenthetik a kőképződést és optimalizálhatják a vizelet pH-értékét. A hólyagkövek egyes típusai speciális eledelek segítségével feloldhatók, így elkerülhető a műtét.
A jövőbeni vizeletürítési problémák megelőzése
A kutya rendszeres állatorvosi vizsgálata a legjobb módja annak, hogy a vizeletben lévő vérrel kapcsolatos problémákat felismerjék, és segítsenek megelőzni más húgyúti problémákat. Az állatorvos meg tudja mondani, hogy kutyája hajlamos-e húgyúti problémákra. Ha igen, az állatorvos rendszeresen ellenőrizheti kutyája vizeletét, hogy megbizonyosodjon arról, hogy kutyája egészségi állapota a lehető legjobb.
Továbbá, bár egyszerű lehet csak úgy kiengedni a kutyát a hátsó udvarra, hogy egyedül végezze el a dolgát, a gondos gazdi fontos feladata a kutya vizelési szokásainak időnkénti megfigyelése is. Ha hagyjuk, hogy egy olyan probléma, mint a véres vizelet, huzamosan fennálljon, az súlyosabb következményekhez vezethet. Ön a kutyája egészségének őre, ezért fontos a gondos megfigyelés és az állatorvossal való konzultáció. Szeretettel és odafigyeléssel segíthet abban, hogy kutyája boldog és egészséges maradjon.
A szerző önéletrajza

Dr. Patty Khuly
Dr. Khuly kimagasló eredménnyel végzett mind a Wellesley College-on, mind a Pennsylvaniai Egyetem Állatorvosi Karán. Az MBA fokozatot a The Wharton School of Businessben szerezte meg, elismert, VMD/MBA kettős diplomát biztosító programjuk keretében. Jelenleg a Sunset Animal Clinic büszke tulajdonosa a floridai Miamiban. De ez még nem minden. Könyvmoly, imád kötögetni, forró jóga-mániás, zenebolond, néhanapján fut, és a kulináris élményeket sem veti meg. Dél-Miamiban él három kutyával, számtalan macskával, két mentett kecskével és egy mókás tyúkcsapattal. Írásait a DrPattyKhuly.com és a sunsetvets.com weboldalakon követhetik az olvasók.
Lektorálta: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA és Dr. Emma Milne BVSc FRCVS