Vér a kutya ürülékében - aggódnia kell?

perces olvasás

Egy boldog német juhászkutya ragyogó szemekkel és kinyújtott nyelvvel fekszik a hátán a gazdájához simulva. A gazdi simogatja a kutya mellkasát

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Vért látni mindig aggasztó, bármilyenek is a körülmények. A kutya ürülékében lévő vér sem kivétel ez alól. Néha nagyon élénkpiros, friss vért láthat, de a belek felső szakaszaiban lévő vérzés sötétebb, feketés elszíneződést okoz, ami észrevétlenül maradhat, mivel nem feltétlenül azonosítja vérzésként. A véres ürüléknek sokféle oka lehet, és ezek a meglehetősen jóindulatútól a potenciálisan életveszélyesig terjednek, ezért nem árt tudni, mit kell tennie, ha véres ürüléket lát. Nézzük meg a lehetséges gyakori okokat, majd azt, hogy mikor kell lépéseket tenni.

A kutya ürülékében lévő vér gyakori okai

  • Kolitisz. Ez a vastagbél gyulladása, és elég gyakori a kutyáknál. A gyulladás és annak a ténye miatt, hogy a kutya erőlködve vécézik, gyakran friss vér és nyálka látható. A vastagbélgyulladást gyakran étrendi galiba okozza, például a szemetes megdézsmálása, de komolyabb okai is lehetnek.
  • Vérzéses hasmenés vagy gasztroenteritisz. Ez gyorsan nagyon súlyossá válhat. Olyan dolgok okozzák, mint a vírusos betegségek, például a parvovírus, ezért fontos, hogy kutyája oltásait naprakészen tartsa.
  • Bélsérülés. Az éles tárgyak, például csontok vagy kavicsok lenyelése következtében megsérülhet a bélnyálkahártya, és ez vérzést okozhat.
  • Krónikus enteropátiák, például eleség- vagy antibiotikum-rezisztens enteropátia.
  • Paraziták. Próbálja meg naprakészen tartani kutyája paraziták elleni védelmét az állatorvos által javasolt módon.
  • Daganat vagy bélpolipok.
  • Táplálékallergiák vagy -intoleranciák.
  • Mérgek. Egyes mérgek, mint például a rágcsálóirtó szerek, vérzést okoznak az egész testben, beleértve a beleket is.

Ezek a leggyakoribb okai a vér megjelenésének, de mikor lehet nyugodt, és mikor érdemes állatorvoshoz fordulni?

Mikor van ok az aggodalomra

A vér látványa az ürülékben nem feltétlenül jelenti azt, hogy „azonnal az állatorvoshoz kell rohanni,” még akkor sem, ha ez sokkoló lehet. A legtöbb vastagbélgyulladás például egy-két nap alatt magától meggyógyul. Vannak azonban olyan esetek, amikor aggódnia kell, és minél hamarabb segítséget kell kérnie.

  • Súlyos hasmenés. Vérrel vagy anélkül, a súlyos, híg hasmenés nagyon gyorsan kiszáradáshoz és fontos ásványi anyagok elvesztéséhez vezethet, különösen, ha hányással is párosul. Ha vérvesztesége van, kutyája nagyon gyorsan vérszegénnyé válhat. Feltétlenül tájékoztassa állatorvosát, ha kutyája nincs beoltva, mert a fertőző betegségek nagy kockázatot jelentenek a többi betegre nézve a kórházi környezetben.
  • Kutyája rosszul érzi magát vagy élénk? Ön mindenkinél jobban ismeri a kutyáját. Ha élénknek, boldognak és ébernek tűnik, és normálisan eszik és játszik, akkor valószínűleg várhat egy-két napot, és megfigyelheti, hogy a dolgok maguktól javulnak-e. Ha azonban kutyája letargikusnak tűnik, fájdalmasan sír vagy nem eszik, akkor forduljon állatorvoshoz.
  • Mióta tart? Még ha kutyája derűsnek és egészségesnek is tűnik, ha a vér jelenléte több mint 48 órán keresztül fennáll, a legjobb, ha kivizsgáltatja.
  • Volt-e egy bizonyos esemény, ami okozhatta? Lehet, hogy nyilvánvalónak tűnik, de mindig próbáljon meg visszagondolni a vér első megjelenése előtti néhány napra. Kutyája csontot kapott jutalomfalatként, vagy ellopott egy kis ételt a szemetesből? Használt mérgeket a kertben, amelyeket esetleg megtalálhatott? Ugyanezt kérdezze meg a szomszédaitól is. Hirtelen változtatott a kutyája eledelén?

Ha úgy dönt, hogy állatorvoshoz fordul, nagyon hasznos, ha az ürülékből mintát tud vinni magával. Az állatorvos meg akarja majd vizsgálni paraziták, vér, fertőzések stb. szempontjából. Még a fényképek is hasznosak lehetnek, ha váratlanul éri a dolog, és nem tud mintát venni.

Lehet, hogy csak néhány napos kezelésre és egy jól emészthető eledelre van szükség. Az állatorvosnak azonban szüksége lehet vérvizsgálatokra, sőt képalkotó vizsgálatokra, például röntgenre vagy ultrahangra is, ha fennáll az idegen testek vagy bélsérülés veszélye. Az IBD és az esetleges daganatok esetén biopsziára vagy műtétre lehet szükség.

Ha bármilyen aggálya van, kérdezze meg állatorvosát. Mindig inkább biztosra menjen, minthogy később megbánja.

Felülvizsgálta: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA