Szorongás macskáknál: A stressz jeleinek megértése macskáknál

SZERZŐ:
perces olvasás

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Találja meg a megfelelő eledelt kedvence számára

Előfordulhat, hogy kuncogunk azon, amikor valami megijeszti a macskát, és emiatt hirtelen nagyot ugrik. Ám egy félős, szorongó macska egyáltalán nem vicces. A macskák szorongása komoly probléma lehet, amely veszélyezteti macskája jólétét. Ha úgy gondolja, hogy stresszes macskával van dolga, olvasson tovább, hogy megértse, mi történik, és hogyan segíthet rajta.

A macskák szorongásának magyarázata

Fehér kalikó macska az ágy alá bújik.
A macskák félni kezdenek, ha fenyegetést észlelnek, akár valósat vagy képzeletbelit, és erre a fenyegetésre tipikus félelemreakciókkal reagálnak. Más szóval, egy szorongó macska minden nyilvánvaló ok nélkül stresszesnek és félősnek tűnhet. Ez azonban nem jelenti azt, hogy tényleg nincs oka. Ez egyszerűen azt jelenti, hogy az ok megállapításához időre és vizsgálatra lehet szükség.

A szorongás lehetséges okai közé tartozik a fájdalom vagy betegség, a többmacskás háztartásban való életből eredő pszichés stressz, egy traumatikus élmény, a megfelelő szocializáció hiánya, a korábbi bántalmazás vagy elhanyagolás, illetve az agy öregedéséhez kapcsolódó tompuló érzékek és memóriavesztés. Az idősebb macskák ízületi fájdalmak miatt is felvehetnek egyes szorongó viselkedésformákat, mint például a bujkálás vagy az alomtálca használatának elmulasztása. A macskák szorongásának egyéb lehetséges okai lehetnek az új vagy áthelyezett bútorok, egy új háziállat vagy kisbaba a lakásban, vagy akár egy új otthon.

Hogyan állapíthatja meg, hogy a macskája szorong-e?

A stressz jelei a macskáknál

A szorongó macskát nem túl nehéz észrevenni. Íme, a macskák általános szorongásának vagy stresszének gyakori jelei és tünetei:

  • Visszavonul és rejtőzködik
  • Kevésbé aktívvá válik
  • Szökni próbál
  • Étvágytalan/túl sokat eszik
  • Rombol vagy agresszív viselkedést tanúsít
  • Hasmenése van
  • Jelölget vagy kerüli az alomtálcát
  • Szőrhullás, sebek és sérülések a túlzott tisztálkodás miatt

Egyéb tünetek közé tartozik a fogyás, a túlzott hangadás, a letargia és a nyugtalanság. A macskák általában magányos lények, és nagyon szívesen töltenek időt egyedül. Néhány macska azonban nagyon ragaszkodik a családjához, és a gazdájától való elválás miatt szeparációs szorongást érezhet. Ha a macskája addig jól van, amíg Ön a közelében tartózkodik, de szorongó viselkedést kezd mutatni, amikor távozással kapcsolatos dolgokat tesz, például felveszi a kulcsokat vagy behúzza a függönyt, akkor forduljon szakképzett viselkedésterapeutához.

A stresszes macska támogatása

Az első dolog, amit tudnia kell ahhoz, hogy segíthessen szorongó macskájának, hogy soha nem szabad büntetni vagy szidni a szorongó viselkedéséért. Ez csak fokozza a negatív asszociációkat és a félelmet, és ahelyett, hogy javítana a helyzeten, csak ront rajta. Emellett az Ön és a macskája közötti kötődést is rombolja. A cél az kell, hogy legyen, hogy biztonságban és nyugodtan érezzék magukat a környezetükben.

Barna cirmos cica, amint az állatorvos megvizsgálja egy asztalon.Ha észrevette, hogy macskája szorong, az első lépés az, hogy időpontot kérjen állatorvosától, hogy diagnosztizálja vagy kizárja a macskája stresszéért felelős esetleges egészségügyi problémákat, például a fájdalmat és a diszkomfort érzést. Mivel a macskák hajlamosak elrejteni a fájdalmaikat, ez nem valószínű, hogy nyilvánvaló, és alapos vizsgálatot, valamint egyéb diagnosztikai eljárásokat, például vérvizsgálatot vagy röntgent igényelhet. Ha kiderül, hogy a macskája fájdalomtól vagy valamilyen betegségtől szenved, elegendő lehet a betegség kezelése a szorongás oldásához, és ahhoz, hogy macskája visszatérhessen normális énjéhez.

Másrészt, ha az állatorvos kizárja a fizikai problémát, mint okot, az azt jelentheti, hogy a probléma pszichés eredetű. Ha ez a helyzet, állatorvosa tanácsot ad majd a további kezelésre vonatkozóan.

Ajánlhat egy szakképzett viselkedésterapeuta állatorvost, ha macskájának szorongásoldó gyógyszeres kezelésre van szüksége, vagy egy oklevels viselkedésterapeutát vagy trénert, aki segíthet Önnek és macskájának abban, hogy milyen környezeti változtatásokra és viselkedésmódosításra van szükség. A viselkedésmódosítás magában foglalja a szorongást kiváltó okok azonosítását, hogy a deszenzibilizálás és az ellenkondicionálás folyamatán keresztül új, pozitív érzelmi asszociációt hozzon létre ezekkel a kiváltó okokkal szemben. A környezeti változtatások azt jelentik, hogy megváltoztatjuk a környezetet a viselkedési probléma elkerülése érdekében, például a szorongást kiváltó tényezők eltávolítását a környezetből. Ha például macskája szorong a macskahordozóban való utazásoktól, jutalmazhatja kedvenc játékával vagy jutalomfalattal, ha önként bemegy a hordozóba vagy annak közelében tartózkodik. Idővel a hordozót ezekkel a pozitív jutalmakkal fogja társítani, és többé nem fog szorongani a hordozóba lépve. Ennek a tréningnek és kondicionálásnak az általános célja az, hogy megtanítsa macskájának, hogy biztonságban van, és hogy nyugodtan pihenhet. Az ilyen jellegű viselkedésmódosításokat szakértői irányítás mellett kell elvégezni. Ha rosszul csináljuk, akkor megerősíthetjük a félelmet vagy a szorongást és a helyzetet még rosszabbá tehetjük.

Többmacskás háztartások: a stressz és a szorongás gyakori oka

A többmacskás háztartások külön említést érdemelnek, mivel a közelben, akár a szomszédságban élő más macskákkal való együttélés a macskák stresszének és megbetegedésének egyik fő oka. Mint korábban említettük, a macskák természetüknél fogva magányos lények, és általában úgy tekintenek más macskákra, mint az értékes erőforrásaikat fenyegető veszélyre. Ha csak egy macskát tart, a legjobb dolog, amit tehet, hogy megpróbálja megelőzni a stresszt és a szorongást. Ha többmacskás háztartásban él, és egy vagy több macskája a stressz jeleit mutatja, próbálja ki a következőket a konfliktusok és a stressz csökkentése érdekében:

  • Legyen több etetőtál és itató a házban, nyugodt helyeken. Ezekből az etető és itató helyekből eggyel többnek kell lennie, mint ahány macska van a lakásban.
  • Több alomtálca – ismét eggyel több, mint ahány macska van. Ezek legyenek távol az élelemtől és a víztől, és legyenek félreeső helyeken.
  • Használjon polcokat és bútorokat, amelyeket stratégiailag úgy helyez el a folyosókon és átjárókban, hogy a macskák különböző szinteken haladhassanak el egymás mellett.
  • Lehetőség szerint legyen több macskaajtó, hogy a domináns macskák ne akadályozhassák a félénkebb macskák kijutását a szabadba.
  • Gondoskodjon számos magasan fekvő búvóhelyről és fekhelyről, hogy minden macska el tudjon vonulni, amikor csak szüksége van rá.
  • Vegye fontolóra az örökbeadást. Sajnos néhány macska egyszerűen nem bírja a más macskákkal való együttélést. Ezeknek a macskáknak egy olyan új otthon lehet a legjobb megoldás, ahol biztonságban és nyugalomban érezhetik magukat.
  • Táplálkozás. Vannak bizonyos természetes adalékanyagokat tartalmazó terápiás eledelek, amelyek segíthetnek a macskák stresszének enyhítésében.
  • Biztosítsa a szabadba való biztonságos kijutást. A benti élet sok macskánál nagy stresszt okoz, még akkor is, ha egyedül élnek. 

Ha nem kezelik

A kezeletlen szorongás nem javul magától, és idővel valószínűleg rosszabb lesz, a nemkívánatos viselkedésformák pedig egyre hangsúlyosabbá válnak. Az emberekhez hasonlóan a krónikus stressz is nagy hatással lehet a macska fizikai egészségére. Ha ez tartósan fennáll, az veszélyeztetheti az immunrendszerüket, és sebezhetőbbé teheti őket a betegségekkel szemben, ami viszont súlyosbítja a stresszt, és további viselkedési problémákhoz vezet. Nemcsak a macskája, hanem az Ön érdeke is, hogy a lehető leggyorsabban kezelje a szorongást, hogy megőrizhesse otthona nyugalmát.

Ha úgy gondolja, hogy macskája szorong, vegye kezébe az irányítást. Szeretettel, türelemmel és képzett szakemberek segítségével segíthet macskájának, hogy egészségesebb, boldogabb életet éljen.

Lektorálta: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA és Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip.


A szerző önéletrajza

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus gazdi, kisállatokról szóló blog szerzője és regényíró az Oklahoma állambeli Tulsából, ahol általában egy csapatnyi bundás társ felügyelete mellett ír.